
Na tomto území pri obchôdzke chotára sa ešte nespomína osada, ale hovorí o kláštore, ktorý stál zhruba v miestach dnešného Lipovníka. Bol majetkom kráľa a stál pre poľom, ktoré predtým patrilo hradu Ákošovcov. Hrad mohol byť len dnešná Krásna Hôrka, teda na jeho mieste stálo akési opevnenie už pred vpádom Tatárov. Tieto skutočnosti obsahuje donačná listina vydaná Ákošovcom.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1322, no územie bolo osídlené už v dobe bronzovej, vyvinula sa pod hradom. V polovici 13. storočia začali budovať svoje osídlenia na tomto území Maďari. Predtým tu boli usadení Slovania. Od nich pochádza pôvodné pomenovanie hradu Krásna Hôrka. To, že obyvateľstvo bolo maďarskej národnosti, dokazuje z novoveku zachovaný menoslov a zemepisné názvy. V súpisoch sa rozlišujú Maďari žijúci pod hradom od slovanských dedín, ktorých územie začínalo pri Betliari. V menšom počte tu žili remeselníci a baníci.
Na čele dediny bol richtár, ktorého vybral spomedzi sedliakov zemepán – správca majetku. Richtár patril ku skupine urbárov, oslobodených od daní. Vymenovanie richtára bola spravidla na dobu jedného roka.
Začiatkom 15. storočia bola obec mýtnou stanicou, 1427 mala 67 port. Turci ju vypálili dvakrát za sebou roku 1569 a 1570.
Baníctvo bolo oživené po Bocskaiho povstaní. Roku 1669 Mikuláš Andrássy dostal od kráľa Leopolda takú výsadu, že prírodným bohatstvom mohol voľne narábať, bane ktoré otvoril, boli na 10 rokov oslobodené od dane.
Za I. ČSR sa zaoberali poľnohospodárstvom, pracovali na veľkostatkoch a v lesoch, časť v baniach na Malom Vrchu a v Rožňave. Roku 1920 a 1936 štrajkovali poľnohospodársky robotníci. Roku 1938-45 bola obec pripojená k Maďarsku. Po roku 1945 vznikli v obci ŠM, JRD založili 1954. Časť obyvateľov pracuje v miestnych podnikoch a v priemyselných podnikoch v Rožňave.